Úterý, 21 března, 2023

Zahradní nábytek a trendy

Jaro nám pomalu klepe na dveře a to znamená, že zahradní sezóna pomalu...

Oživte si exteriér doplňky....

Sice nám počasí nepřeje ao relaxu na terase zatím jen sníme, to neznamená,...

Zařiďte si balkon snů....

Balkon je skutečný poklad. Nejenže získáte další pokoj na čerstvém vzduchu, ale můžete...

5 rad, jak zorganizovat...

V momentě, kdy přijdou první jarní teplé dny, je ten správný čas sbalit...
HomeHobby5 tipů, jak...

5 tipů, jak v kuchyni myslet ekologicky

Záleží vám na životním prostředí? Posviťte si s námi na kuchyni – ta je místem velké spotřeby energie, vody i produkce odpadu.

Způsobů, jak v kuchyni snížit svoji ekologickou stopu, je mnoho. Ideální je kupovat do domácnosti jen kvalitní vybavení, ať už v rámci nádobí nebo spotřebičů. Čím déle vydrží, tím menší zátěž pro přírodu představují. Zde jsou ty nejzásadnější změny, které umíme udělat.

Používejte myčku
Většinou je šetrnější než mytí v ruce. Při výběru nesledujte jen energetickou třídu, důležitějším údajem je celková spotřeba vody a elektřiny. Velikost volte nejen podle počtu členů domácnosti, ale také na základě toho, kolik špinavého nádobí reálně vyprodukujete. Myčku zapínejte pouze tehdy, je-li naplněna.

Pečujte o chladničku
Chladnička je největší „žrout“ energie, protože běží nonstop. Moderní chladničky jsou sice dražší, ale úspornější. Navíc, udrží potraviny déle ve spotřebě. Samozřejmě, důležité je o ně pečovat, jako například pravidelně odmrazovat. Silná námraza zvyšuje spotřebu až o desítky procent. Jídlo do ní vkládejte až po vychladnutí a nenechávejte ji zbytečně otevřenou.

Redukujte a pravidelně tříďte odpad
Nejlepší je, když odpad vůbec nevznikne. Část potravin i drogerie lze kupovat bez obalů, případně do vlastních obalů v kamenných prodejnách nebo do vratných obalů on-line. Kupujete-li potraviny ve skleněných obalech, snažte se pro ně najít další využití. Sklo lze sice recyklovat, ale proces je energeticky velmi náročný. Lepší je obal používat, dokud se nerozbije. V pěkně ozdobené sklenici můžete uskladňovat suché potraviny nebo ji využít jako vázu.

Ve třídění odpadu máme stále nedostatky – pokud jde o sklo, plast a papír. Ještě horší je to s kovy a bioodpadem. Organické zbytky ve smíšeném odpadu zbytečně hnijí a zapáchají, kompostováním z nich vznikne ekologické hnojivo. V bytě je jejich třídění náročnější, ale iv tom případě už jsou na světě řešení. Je jím vermikompostér, kde se o přeměnu zbytků starají žížaly nebo hnědé kontejnery, případně máte-li na blízkou komunitní kompostéry. Důležité je také třídění použitých olejů a tuků.

Pěstujte bylinky
Oživí dokonale interiér kuchyně a vy budete vědět, že vznikly pod vašima rukama. Navíc k vám necestují desítky kilometrů. Nic neochutí vaše speciality tak, jako čerstvá bazalka, rozmarýn či tymián. Trendem je aktuálně vertikální bylinková stěna, kterou si umíte vytvořit i sami. Na balkoně můžete pěstovat také drobná rajčata, převislé jahody nebo ředkvičky a saláty.

Neplýtvejte jídlem
To byste nevěřili, co dobrého lze uvařit ze včerejší bramborové kaše, přebytečné rýže nebo masa. Tvrdší pečivo spíše než divokým kachnám nabídněte nejbližšímu farmáři či majiteli slepic. Přebytkům lze předcházet – naplánujte si jídelníček na týden a podle něj sestavte seznam. Nenakupujte impulzivně ve slevách.

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

Zahradní nábytek a trendy

Jaro nám pomalu klepe na dveře a to znamená, že zahradní sezóna pomalu začíná. Je to prostor, kde budeme trávit následující měsíce spoustu času, a proto by měl splňovat všechny naše nároky na design, kvalitu a funkčnost. Každý máme své...

Oživte si exteriér doplňky. Jak na to?

Sice nám počasí nepřeje ao relaxu na terase zatím jen sníme, to neznamená, že si ji neumíme už teď naplánovat. Jelikož jsou předpovědi často proměnlivé, na zahradní sezónu je třeba být včas připraven. Trendy se každým rokem mění, a hlavně...

Zařiďte si balkon snů. Stačí plánovat a dát prostor fantazii.

Balkon je skutečný poklad. Nejenže získáte další pokoj na čerstvém vzduchu, ale můžete si zde dokonce zařídit zahrádku. Nejprve si tedy promyslete, k čemu všechno má balkon sloužit. Od vybraných funkcí se totiž odvíjí koncepce prostoru i výběr zařízení. Prostor...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.